Elhatározásunk szerint sorozatot indítunk „rugógyártás a mindennapokban” témában. Nem titkoltan azzal a céllal, hogy megmutassuk a Kedves Olvasónak, hogyan zajlanak a hétköznapok a Rugóvilágnál. Mert bizony nálunk is, mint minden cégnél, ahol hangyaszorgalommal dolgoznak azért, hogy a megrendelők mindig meg legyenek elégedve, elfordulnak kisebb-nagyobb, néha vicces, néha kicsit bosszantó, de mindig tanulságos esetek.
A laprugó, vagy más néven lemezrugó a rugógyártás egyik különleges terméke. Felépítése miatt talán ritkább a felhasználása, de ahol szükség van rá, mással nem helyettesíthető. Hajlításra igénybe vehető rugóról van szó, amelynek erőhatásra megváltozik az alakja, majd az erőhatás megszűnése után visszanyeri azt. Mondhatjuk, hogy létfontosságú találmány!
Rugók nélkül manapság elképzelhetetlenek a hétköznapjaink. A rugók az élet minden területén ott vannak: amikor reggel munkába indulunk az autóval, vagy amikor felmegyünk lifttel az irodáig, amikor este lefekszünk pihenni az ágyunkba, és a hétvégén, kertészkedés közben is, amikor megmetsszük a szőlőt vagy a rózsát.
Laikusként fel sem merül bennük, hogy a minket körülvevő használati tárgyak milyen nagy százaléka tartalmaz valamilyen rúgót. Ha kertészkedés közben elpattan a metszőolló nyomórugója, az használhatatlanná válik. Nagy súlyú garázskapunk pedig nincs meg torziós rugó nélkül.
A rugók egy speciális típusa a lemezrugó. Más néven laprugó.
Mi ez a sötétség? – kérdi kollégájától Béla az üzletbe belépve reggel. Valószínűleg eltört a laprugó az egyik oldalon - válaszolja Gizi bosszúsan.
Mint minden, így a redőnyök gurtnicsévélő automatája is el tud romolni. Van, amelyik gyakrabban, és van, amelyik szinte kevés eséllyel. Ön gyártóként ez utóbbiban reménykedik. Hiszen nem szeretné ezt a történetet a saját redőnyeivel kapcsolatban túl gyakran hallani.
Van azonban egy tényező, mellyel viszonylag nagy eséllyel kikerülheti.
Tudta, hogy a rugó hiánya milyen horderejű problémát okozott Magyarországon az 1950-es években a játékgyártás területén? A magyarok híres lendkerekes autójának megszületése nem a véletlen műve: a magyar ipar akkori rugóhiánya miatt vezetett egy önálló meghajtású, lendkerekes verzióként való megszületéséhez.
De miért is volt annyira probléma a rugóhiány?
Egyedi rugók készítése, egyedi projektek? Sokan csak a klisékkel jönnek ilyenkor. Mi azonban ténylegesen egyedi rugókat készítünk. Ilyen a Magyar Tudományos Akadémia/ Masat–1 MO–72 magyar építésű műholdjához készített 4 db rezgéscsillapító rugónk is.
Vajon miért bizonyul a húzórugó és torziósrugó közül az utóbbi szerencsésebb választásnak egy garázskapu esetében? Miért jár jól Ön vele és miként segítünk mi abban, hogy a legjobb és legminőségibb termékeket birtokolja?
A legmodernebb hordágyakat gyártó cégként számos tényezőt figyelembe vesz a gyártás és készítés során felhasznált termékek beszerzésénél. Azonban lehet nem is gondolt rá, hogy a hordágyat alkotó számos alkatrész közül egyetlen egy meghibásodása, vagy nem megfelelő működése a teljes termék működését gallyra vághatja.
Ez nem más, mint a hordágyaknál használt húzórugó. Nem mindegy tehát, honnan szerzi be a gyártás során.
Rugó szinte mindenhez kell. Ha körbenézne a környezetében, akkor legalább öt tárgyat fel tudna sorolni, amiben az ipar „elmaradhatatlan eleme” szerepet játszik. Azonban rugóból is sokféle létezik. De honnan tudja, hogy melyikre van szüksége? Ismerje meg a nyomórugót közelebbről. És tudni fogja, hogy mely szituációban lesz rá szüksége igazán!
A személyautók műszakiját még csak észben tartja az ember, de a teherautóknak rengeteg papírja van. A férfiak pedig nehezen jegyeznek meg ennyi dátumot. Teherautó-, vagy busztulajdonosok és szállítmányozó cégek pedig nem is gondolnák, hogy a gépkocsi fontos elemeként jelen lévő laprugó állapotát is nézik a műszaki vizsgák alkalmakor.
A finommechanika nem az a terület ahol hibázni lehet. A műszerek, készülékek megtervezéséhez a különböző kötőelemeken kívül bizonyos finommechanikai működtető elemekre is szükség van. Mint ahogy egy termelési fázisban sem megengedett a felesleges kiadás, a rövidebb vagy hosszabb időre leállt termelés; úgy a finommechanikai termelések során is szükség van a hatékony és folyamatosságot garantáló elemekre, termékekre. Ilyen a laprugó is.