
Hogyan alkalmazhatóak a hagyományos laprugók a gépjárművek rugózási rendszerében?
A különböző gépjárművek rugózási rendszerében használt rugók egészen különböző típusúak lehetnek. Vajon mi lehet az oka annak, hogy a hagyományos laprugókat már csak a haszonjárművekben használják?
A különböző gépjárművek rugózási rendszerében használt rugók különböző típusúak lehetnek.
A különböző acélrugók (laprugó, tekercsrugó vagy torziósrugó) mellett a gázrugók is szerepet kapnak, mint a hidropneumatikus gázrugó, a gumirugó vagy a légrugó. Azt, hogy melyik milyen „minőséggel” rendelkezik, azt különböző szempontok alapján lehet osztályozni.
Hiszen egy rugónak nagyon fontos szerepe van egy jármű esetében: meghatározza a jármű lengési tulajdonságait.
Nem mindegy milyen a rugó tulajdonsága
Nem mindegy tehát a rugó tömege, élettartama vagy, hogy mennyibe kerül az előállítása és milyen könnyű vagy nehéz a karbantartása.
A rugó hatással van a járműdinamikára . És azt, hogy ezt miként teszi, a rugó karakterisztikája határozza meg. Ahhoz, hogy ez karakterisztika kedvező és a lehető legoptimálisabb legyen, ahhoz a legnagyobb céloknak és funkcióknak is beleszólása van.
Méghozzá a maximális lengéskényelemnek és annak, hogy a gépjármű menetközbeni össztömege ne befolyásolja a lengéskényelmet.
A közismert és hagyományos változatában használt laprugókat ma csak a kis és közepesebb teherautókban alkalmaznak többnyire.
De milyen egy hagyományos laprugó?
A hagyományos laprugó felépítése egy-két főlapból és több melléklapból tevődik össze. Míg a lapok szélessége és vastagsága állandó. Tengelyterhelés alapján könnyen meghatározható a méretük és a lapszámuk.
Az egyenszilárdság - mely egy kiterített lemez megfelelő darabolásával könnyen elérhető - nagyon fontos a tervezésénél.
Vajon miért széles körben alkalmazzák a laprugókat?
Mert nem csak rugóerőt, hanem hossz- és keresztirányú erőt is képesek felvenni.
Felfüggesztő elemként kitűnően alkalmazhatóak.
Hogyan?
A futómű ki és berugózik. Miközben a laprugó íveltsége és a két vége közötti távolság változik; így a laprugóköteg egyedi bekötése alakul ki. A laprugó főlapjának egyik szeme egy stabil és fixen bekötött fém vagy gumiperselyen átdugott csapszeg által csatlakozik az alvázhoz, a másik vége elmozdulhat egy lengő kengyel vagy egy ívelt támaszték révén.
A laprugó vitathatatlan előnyei
A viszonylag egyszerű szerkezettel rendelkező laprugó kis karbantartási igénnyel bír. Éppen ezért is annyira népszerű rugófajta. A felfüggesztés egyszerűsítése és a kis helyigénye mellett azért hátrányokkal is rendelkezik lengésdinamikai szempontból. Azonban mindezt lehet orvosolni.
Mi lenne ez?
A több lap egymáson elcsúszik, ennek okán pedig nagy a belső csillapítása.
A Coulomb súrlódásból adódódó csillapítás a rugózási sebességtől függetlenül szinte állandó csillapító erőt képes adni.
Miért gond ez?
Mert a jármű kis sebessége folytán vagy egy viszonylag előnytelen és rossz útfelületen túl nagy a csillapítást fog adni, de egy nagyobb sebességnél viszont nem elegendőt.
Mivel védhető ki a laprugó hátrányos tulajdonsága a lengésdinamika szempontjából?
Amennyiben a laprugó egyes lapjai közé súrlódáscsökkentő műanyag betéteket helyeznek be, akkor csökkenthető ez a hátrányos tulajdonság.
A laprugók fontos elemként vannak jelen a rugózási rendszerekben. Minőségük nem másodlagos. Gyártásukat több évtizedes tapasztalattal végezzük. Kérjen ajánlatot még ma!